Hamamdaki Poseidon Mozağii

AktüelArkeoloji dergisinin haberine göre:

Adana´daki antik şehirde yürütülen kazı çalışmalarında yeni tarihi eserler bulundu. Kentin hamam bölümündeki kazılarda antik yunan´da denizlerin tanrısı Poseidon´un tasvirinin bulunduğu bir mozaiğe rastlandı. Mozaiğin üzerinde bulunan ve Grekçe olduğu tespit edilen bir yazı ise ilgi çekiciydi.

Adana’nın Yumurtalık İlçesi’nde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Arkeoloji Bölümü öğrencileri tarafından Aigeai Antik Kenti’nde (Yumurtalık) yapılan kazılarda antik Yunan deniz tanrısı Poseidon‘un tasvir edildiği mozaik bulundu.

Poseidon mozaiği

Poseidon mozaiği

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in dikkatiyle ortaya çıkartılan Aigeai Antik Kent kazısında bulunan Poseidon mozaiğinin alt kısmında Grekçe, ‘Bütün yıkananlar size selam olsun’ anlamı taşıyan yarım bir metin olduğunu söyledi.

Antik dönemde ‘Kilikya Pedias‘ ya da ‘Ovalık Kilikya‘ adıyla bilinen ve önemli bir liman kenti olan Yumurtalık İlçesi’ndeki Aigeai Antik Kenti’nde kazılar, OKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Faris Demir’in bilimsel danışmanlığını yürütülüyor.

Yrd.Doç.Dr. Faris Demir, Roma Dönemi’ne ait 4 mozaikli alanın kazısının yapıldığını, kurtarma kazılarında yine aynı döneme ait hamamın ‘Frigidarium’ (Soğukluk) bölümünün zemininde Yunan deniz tanrısı Poseidon tasvirli mozaik bulunduğunu açıkladı.

Adana mozaik kazısı

Adana mozaik kazısı

Adana Müze Müdür Vekili Nedim Dervişoğlu da ilçedeki kazıda buldukları tasvir ve yazının dikkat çekici olduğunu vurguladı. Dervişoğlu, Poseidon mozaiği hakkında şu bilgileri verdi: “Antik kente ki kazılarda 11.39 metrekarelik alana sahip, iki ana panoya ayrılmış ve bu panolarda dairesel çerçeveler içinde tasvirlerin bulunduğu mozaik bulduk. Tasvir tamamen tahrip olmakla birlikte kuzey yönünde yer alan dairesel çerçeve içerinde cepheden tasvirlenen elinde üç dişli yaba, bir omuzunu kapatacak bir örtüsü yer alan Yunan mitolojisinde denizler, depremler ve atlar tanrısı, Kronos ile Rheia’nın oğlu Zeus ve Hadesin kardeşi Roma mitolojisinde Neptün olarak bilinen Poseidon tasviri yer alıyor. Poseidon tasvirin sağında ve solunda yunus balığı figürleri görülmektedir. Mozaiğin MS 3 ya da 4. yüzyıla tarihlenebileceği düşünülüyor.”

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/adanada-poseidon-tasvirli-mozaik-bulundu,T25r3GxoE0GrLp3LzyIxvw

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resimdeki kodu girin *