Zemin tamiratı

Zemin güçlendirme ve tamirat uygulamalarımız

Sağlam uzun süreli ve bozulmayan bir tamirat için 4 kritik adım vardır:

Bozulmaya sebep olan nedenleri bulma:

Uzun süreli dayanıklı bir tamirat için işe başlamadan önce alt katmandan gelen nedenleri iyi tanımak çok önemlidir.

Örneğin: bozulan ve atan derzlerin sebebi yanlış fitil seçimi olabilir. Düşük profilli fitil seçimi, yanlış fitil ( üretan fitil yumuşaktır, ağır trafikte dayanmaz ), fitil döşemeden önce temizliğin iyi yapılmaması ya da hiç fitil döşenmemesi bir neden olabilir. Bunlar malzeme problemidir. Bunun yanında yapısal problemler de olabilir. kot farklılıkları ya da kıvrımlar, ve ya agraga dağılımı, beton içi boşluklar en çok karşılaşılan yapısal problemlerdir. Tamir uygulamasından önce bunlar düzeltilmelidir.

Uygun tamir malzemesini seçmek:

İşletme şartlarını karşılayacak en uygun tamir malzemesini seçmek gerekir. İşletme şartları yoğun veya ağır trafik şartlarını içerebilir. Ya da soğuk sıcak döngüsü çok hızlı olabilir. Bunun yanında tamir süresi de diğer dikkat edilmesi gereken konudur.

Parçalanmış yüzey ve derzlerde şartlara bağlı olarak en uygun tamirat malzemesi ağır şartlar altında dayanabilen yarı sert epoksi, poliürea veya epoksi mortardır. Bu şartlar parçalanmış derz genişliği, , uygulama süresi ( örneğin epoksinin kuruması uzun sürer ) zeminin yapısal şartları, donma çözünme şartları gibidir.

Tamirat için yüzey hazırlığı

Tamiratın uzun süreli dayanmasının sırrı, tamirat bölgesinin kenarlarının ve içinin temizlenmesi ve gevşek kopuk artıklardan arındırılmasıdır.

Büyük delik, oyuk, yarık tamiratı

Derz dolgusu

5 mm ‘ye kadar çatlak tamiratı

Kılcal çatlak tamiratı

Küçük kuşgözü ( pinhole  tamiratı )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resimdeki kodu girin *