Lityum Silikat nedir, fiyatları ve uygulaması nasıldır ?

lityum silikat formül

lityum silikat formül

Lityum silikat sıvı yüzey sertleştiricidir. Bugüne kadar kullanılan toz yüzey sertleştiricilerin yerini alan çok daha etkin ve tam penetre bir üründür. Sıvı yüzey sertleştiricidir.  Yapısal bir üründür. Son kat kapatıcı ya da kaplama şeklinde bir ürün değildir. Son kat olarak kullanılmaz.

Lityum silikat fiyatları, uygulaması ve ne olduğu bu yazıda anlatılmaktadır.

Toz yüzey sertleştiriciler endüstriyel zemin oluşturmak için kullanılır. İçindeki korunt veya kuvars bağlayıcı olarak kullanılır. Korunt, kuvarsa göre daha sert bir mineraldir. Toz yüzey sertleştiricinin kalitesini içindeki bu korunt veya kuarsın oranı belirler. Toz olarak ise demir oksit kullanılır.

Piyasada farklı fiyat ve kalitede ürün bulunmaktadır. Gün be gün artan rekabet ile fiyatlar iyice düşmüş ve neticede kalite de kalmamıştır. Toz yüzey sertleştirici yerine sadece toz satılmaktadır. Durum böyle olunca da özellikle ağır endüstriyel trafiği karşılaması beklenen ürün bu görevini yerine getirememektedir.

Kısa zamanda aşınmakta ve çatlamaktadır.

Toz yüzey sertleştiricinin bu olumsuz durumunu ortadan kaldırmak için de lityum silikat içerikli sıvı – likit yüzey sertleştiriciler geliştirilmiştir.

Lityum silikat ile sertleştirilmiş depo zemini

Lityum silikat ile sertleştirilmiş depo zemini

Betonda tozumazlık sağlanması

Lityum silikat sıvı yüzey sertleştiricidir. Bugüne kadar kullanılan toz yüzey sertleştiricilerin yerine alan çok daha etkin ve tam penetre bir üründür.

Beton kendi içinden toz kusar. Duvarlarımızı boyamamız bundandır. Beton içindeki bulunan kireç taşı ( kalsiyum hidroksit ) beton içindeki boşluklardan ortama yayılır. Elimizi beton duvar ya da yere sürdüğümüzde toz bulaşması bundandır. Bunu önleme için lityum silikat kullanılır.

Lityum silikat beton içindeki kireç taşına kimyasal olarak bağlanır ve onu yok eder. Böylece tozumaya sebep veren madde ortadan kalkar. Beton artık ömür boyunca tozumaz. Buna beton tozumazlık uygulaması denir.

Lityum içeriği yüzde kaç ?

Tozumazlığı sağlarken kullanılan ürün kalitesi ve sarfiyat çok önemlidir. Firmamız sektörü en kaliteli ürünü ZNR marka ürünleri tercih etmektedir. Aslında tozumazlığı sağlayan lityum içeriğidir. Eğer ki sıvı yüzey sertleştirici içinde ne kadar çok lityum metali kullanırsanız o kadar çok kalsiyum hidroksiti bağlarsınız. Böylece daha etkin bir tozumazlık elde edilir. Piyasada satılan adına lityum silikat denilen ürünlerin içeriğinin ne olduğu meçhuldur. Bu yüzden satıcı firmadan ürün test değerleri ve teknik verilerini isteyiniz. En azından lityum yüzdesi bilmek vereceğiniz paranın karşılığını almanızı sağlayacaktır. Firmamız bünyesinde ZNR marka  %18 İntense ve %11 içerikli Standart ürünleri kullanılmaktadır. Bunun dışında hibrit ürünler de kullanılmaktadır. Hibrit ürünlerin içerisinde sodyum ve potasyum katkıları da vardır.

Şerbet tabakasının alınması

Kullanım esnasında diğer bir konu da yüzeyin şerbet tabakasının alınmasıdır. Betonun en üst katmanı su, çimento tozu ve kumdan oluşur. Bu yapı aşınması çok kolay bir katmandır. Asıl dayanıklı olan katman altta çakılların ( agregaların ) bulunduğu bölümdür. Bizim zemin olarak bu katmanı kullanmamız gerekir. Lityum silikatı da bu katmana yedirmeliyiz. Aksi taktirde sağlam olmayan bir zemine ev yapmak gibi gereksiz yere sağlam olmayan katmana lityum silikat harcamış oluruz. Bu katmanın silim elmasları ile tamamen alınması gerekir.

kaymağı alınmış beton

Betonun şerbet tabakasının alınması

Lityum silikat nasıl uygulanır ?

lityum-silikat-uygulama

lityum silikat nasıl uygulanır

Uygulaması son derece basittir. Fakat ürün etkinliğini arttırmak için yukarıda belirtilen hususlardan, betonun şerbet tabakasını almak ve beton yoğunluğuna göre lityum içeriği kulanmak çok önemlidir. Bıunun dışında metal silimden sonra reçine 100 grit sonrası kullanmak en doğru tercih olacaktır.

Uygulama basamakları:

  1. Silimden kalan toz yüzeyden vakumlanır. İlaçlama pompası içine koyulan lityum silikat yere  püskürtülür.
  2. Mikrofiber bez yardımı ile yüzeye yedirilir. Yedirme yeri ıslatacak şekilde, göllenmeye izin vermemelidir.
  3. En son dikkat edilmesi gereken konu da yeri ıslattıktan sonra kapalı ortamda en az 5 dk beklemek gerekir. Eğer 5 dk içinde zemin kurumuyorsa yeteri miktar ürün sarf edilmiştir. Fakat 5 dk’dan kısa süreli kurumalarda bir kat daha yapılmalı.

Dikkat edilmesi gerekenler ve uyarılar:

Lityum silikat yapısal bir üründür. Kesinlikle son kat kapama malzemesi olarak düşünülmemelidir. Kokusuz, su kıvamında, yanmaz bir sıvıdır. Betona tamamen işler ve içeriden kimyasal tepkime ile beton yüzey aşınma direncini arttırır ve de tozumazlık sağlar.

Beton yüzeye sürüldüğünde, kuruduktan sonra yüzeyde kalmaz. Betonun yüzey görüntüsü sürmeden öncekine göre değişmez. Görsel bir ürün değildir. 

Uygulama esnasında kesinlikle uygulayıcıdan ürün teknik föylerini isteyiniz.

  Bunun yanında sarfiyat olarak kaç gram kullanılacak bu da uygulamanın kalitesi açısından çok önemlidir. Aksi taktirde zemine su dökmüşsünüz hiç farketmez.

Lityum Silikat Fiyatları

Lityum silikat fiyatı 2 değişkene bağlıdır. Lityum oranı ve sarfiyat.

Ürün içerisinde %8,11,18,20 gibi oranlarda lityum silikat bulunmaktadır. Ürün ne kadar yoğun ise o kadar etkindir. C30 ve altı betonlar için yoğun ( %11 üzeri ) ürün kullanılmalı. C30 üzeri ise daha seyrek ürün kullanmaya müsaittir.

Lityum silikat sarfiyatı da fiyatı belirleyen diğer unsurdur. Özetle seyrek beton çok ürün talep eder. Yoğun beton az. Ama ortalama olarak 1 litre ile 10 m’2 yer yapılmaktadır.

Tüm bunları göze aldığınızda liste fiyatları 4 € ile 10 € arasında değişmektedir.

Fiyat bilgisi için betonparlatmalzemeleri.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Özet
Değerleme tarihi
Değerleme ismi
Lityum Silikat Nedir, fiyat
Aldığı yıldız
51star1star1star1star1star

Lityum Silikat nedir, fiyatları ve uygulaması nasıldır ?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resimdeki kodu girin *