Zemin kaplamada yeni tarz: Porselen karo

Karo cephesinde öylesi bir çeşitlilik söz konusu ki zeminlerinizi gelenekselden lofta; klasikten vintage stile kadar pek çok farklı görünüme sokabilirsiniz. Dahası karolar sadece zeminlerinize şıklık katmakla kalmıyor aynı zamanda temizliği de kolay bir hale getiriyor.
HANGİ MALZEMELER?
Zemin karoları farklı malzemeler tercih edilerek uygulanabilir. Örneğin mermer, granit gibi doğal taşlar ya da porselen ve seramik karolar gibi. Peki bu malzemelerin ne gibi artı ve eksileri vardır.

1. Doğal taş: Kayrak taşı, mermer, traverten ve oniks gibi taş malzemeler dış mekanlar için oldukça ideal. Doğal taş malzemeler çok sert olduklarından özellikle orta ve daha fazla yüke maruz kalan, trafiği yüksek alanlar için ideal. Özellikle kayrak taşı ve kum taşından yapılan zemin kaplamaları mat ve dayanıklı olmaları açısından dış mekanlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Doğal taşların bakımlarının sık yapılması gerekir.

Oniks karo

Oniks karo

Oniks taşı ile dekore edilmiş banyo

Oniks taşı ile dekore edilmiş banyo

2. Porselen karolar: Porselen karolar renk çeşitliliği ve görünümleriyle doğal malzemelere oldukça benzer özellikler taşıyor. Dayanıklı ve kullanışlı olma özellikleriyle gün geçtikçe talebi artıyor. Kolay temizlenebilme özelliğiyle fonksiyonel çözümler sunan porselen karolar bünyelerine neredeyse hiç su emmezler. Doğru standartlarda üretilen bir porselen karonun su emme değeri % 0.05’in altındadır. Esas olarak zemin ve dış kaplama malzemesi olarak üretilen porselen karolar, konutlarda doğal dokuları nedeniyle iç mekan zemin kaplaması olarak da tercih edilebiliyor.

porselen_karo_banyo

porselen_karo_banyo

3. Seramik kaplamalar: Seramikler porselen karolara yakın özellik gösterir. Su emme değeri toprağın kil yapısı sebebiyle biraz daha farklılık gösterir. Ancak çeşitlilik bakımından daha zengindir. Hem renk hem de doku alternatifleri oldukça fazla olan seramik karolar günümüzde iç mekanda en fazla tercih edilen zemin kaplamaları olarak karşımıza çıkıyor. Seramik karo kaplama yapacağınız alanın kullanım şartlarının nasıl olacağını göz önünde bulundurularak seramik karo seçimi ona göre yapılmalı. Karoların kimyasallara dayanım, aşınma, leke tutmazlık, su emme, sertlik, anti bakteriyel olma gibi birçok farklı teknik özelliği bulunmaktadır ve bu teknik özellikler TS EN 14411 maddeleri uyarınca belirlenmiştir. Ev uygulamaları için, PET (yüzey aşınma) değeri, sertlik, lekelere dayanım, kimyasallara dayanım ve kolay temizlenme gibi teknik özellikler göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resimdeki kodu girin *