Sert Zemin Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Banyoda ahşap zemin kullanabilir miyim ? Mutfağımda doğal taş mı, seramik mi , vinil mi yoksa beton parlatma mı tercih etmeliyim ?  Bu yazımızda bu sorularınıza yanıt bulacak uygulama ayrıntılarını öğreneceksiniz ?

Zemini kontrol edin

Uygulamasını yaptıracağınız döşemenin düzgün olabilmesi için döşeyeceğiniz zemini kontrol etmelisiniz. İşe başlamadan önce bu alanın sağlam, düz ve kuru olduğundan emin olun,

Zemininiz betonsa:

Tüm zemin döşemelerini uygulayabilirsiniz, Vinil veya kauçuk esaslı yapıştırılabilen zeminlerle birlikte karo, lamine ve ahşap parke gibi seçenekleri de bu alanda kullanabilirsiniz.  Ama bunların hepsi bir kaplama olacağı için bizim önerimiz her zaman beton parlatma uygulamasıdır. Çünkü her durumda betonunuzun silinip düz hale getirilip uygulamaya açılması gerekir. Kaplama da yapacak olsanız bu işlemi yapmalısınız.

 Zemininiz ahşap ise: 

Yine ahşaptan yapılan doğal malzemeler veya işlenmiş ürünleri tercih edebilirsiniz. Eğer doğru döşenirse laminat da bir seçenek olabilir, bu tarz yüzeylerde kesinlikle seramik, porselen, mermer gibi sert ve ağır malzemeler kullanmayın.

Bütçenizi göz önünde bulundurun

Zemin döşemesi yaptırmaya karar verdiğinizde, elbette bu iş için ayırdığınız bir bütçe olacak. Ancak hesapta olmayan sürprizler ve ince işler için maliyetlerin artabileceğini de göz önünde bulundurarak bütçenizi belirleyin.

 Kendinize güveniyorsanız:

Eğer tamirat işlerinden anlıyorsanız döşeme işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Mermer ve seramik gibi malzemelerin döşenme işlemini bir profesyonele bırakmanızda fayda var, ancak laminat ve vinil gibi malzemeleri siz de kolaylıkla döşeyebilirsiniz.

 Ustanız hangi işlemleri yapıyor?:

Zemin döşemesi yaptırmanın pek çok ayağı var. Ustanız sadece döşeme işlemini mi yapacak, yoksa süpürgeliklerin sökülüp takılması gibi detaylarla da ilgilenecek mi? Bu önemli bir konu.

Hangi odaya zemin kaplatıyorsunuz?

Seçeneklerinizi ve bütçenizi belirlediğinize göre şimdi döşeme yaptıracağınız alanı düşünme zamanı.

 İnsan trafiği:

Mutfak ve antre gibi insan trafiğinin çok olduğu alanlar için zemin malzemelerini tercih edin.Bu konuda en sert ve dayanıklı uygulama betonun kendisinin zemin olarak kullanıldığı beton parlatmadır.

 Küçük çocuk ve evcil hayvanlarınız varsa:

Mutlaka çizilmeye karşı dirençli bir zemin seçin. En sert ve temizlemesi çok kolay olan beton parlatma uygulamasıdır. Derz olmadığı için çok hijyeniktir. Derz araları leke ile dolmaz ve yekpare granit görünümünü uzun yıllar korur.

Mekan Özellikleri:

Banyo, mutfak, çamaşır odası gibi ıslak mekanların zemin döşemeleri mutlaka su geçirmez özellikte ve kaydırmaz yüzeyli olmalı. Yne burada beton parlatma öne çıkar.

Yatak odasının zemini ise ses çıkarmayan ve sıcaklık hissi uyandıran bir malzemeden seçilmeli. Oturma odasında ise renk ve doku konusunda çeşitliliği olan malzemeleri kullanabilirsiniz.

Aşağıda bir kaç kaplama malzemesinin özellikleri ile beton parlatma uygulaması karşılaştırılmıştır.

Yumuşak vinil

PVC esaslı bir malzeme olan vinil dünyada ikinci en çok kullanılan plastik çeşididir. Ucuz ve su geçirmez olmasının yanında doğal malzemelerin imitasyonunda da kullanılabilir. Islak ve rutubetli ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Yumuşak vinilin kalın olması dayanıklı olması için gereklidir. Çizilmelere çok müsait yapısı nedeniyle ince uygulamalar çok kısa zamanda  deforma olup aşınır.

Avantajları:

+ Uygun fiyatlı olmasının yanı sıra bakım masrafı da azdır. + Su ve leke tutmaz +Sıcak bir havası vardır ve ses çıkarmaz.

Dezavantajları:

-Göçük ve aşınmalara karşı hassastır. – Yapışma yerlerinden kalkabilir. -Güçlü güneş ışığında solabilir ya da sararabilir.

Sert vinil

Kaplama ya da şeritler halindedir. Sert katmanlardan oluşur ve üzerinde koruyucu bir kaplamaya sahiptir. Genellikle sert yüzeylere benzerliği ile de bilinen vinil, tüm bu sert yüzeylere göre daha sıcak bir görüntü oluşturur. Kolay temizlenme özelliği sunun bu malzeme çok fazla seçenek sunar.

Avantajları:

+Çok çeşitli tasarımlara sahiptir +Kolayca temizlenebilir +Dayanıklıdır.

Dezavantajları:

-Parlaklığı kolayca gidebilir -Yerden ısıtma olan yerlerde olan yerlerde kullanımı zordur -Düz zeminlere döşenebilir.

Kauçuk kaplama

Doğal ya da sentetik kauçuktan yapılır. Parça veya tabakalar halindedir. Su geçirmez ve ses yalıtımı sağlar. Geri dönüşümü olduğundan ekolojik bir malzemedir.

Avantajları:

+Parlaktan doğala bir çok farklı rengi bulunur+Sert ve dayanıklıdır+Kaymaz ve yalıtım sağlar

Dezavantajları:

-Kolay aşınır, yağ üzerinde çıkmayan lekeler yapabilir-Kolay kolay geçmeyen güçlü bir koku yayar.

Linoleum

Reçine ve ağaç kabuğu gibi doğal malzemelerden imal edilen bir zemin kaplama malzemesi olan linoleum tamamen doğal özellikler taşımaktadır. Dekoratif olma özelliğinin yanı sırı hijyenik ve anti-statik olan bir malzeme olan linolrum belli aralıklarla bakım ve cilaya ihtiyaç duyar,

Avantajları:

+Yaşam alanınıza, diğer yer kaplamalarının veremediği şekil bütünlüğü ve sıcaklığı verir+Hijyenik ve anti alerjiktir+Serttir ve kolay temizlenir

Dezavantajları:

-Zarar gördüğünde onarımı zordur-3 ayda bir cila uygulamak gerektirir- İlk zamanlarda yeni boyaya benzer güçlü bir koku yayar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resimdeki kodu girin *