Zemin uygulamarında demo çalışmaları ve bir hikaye

Bugün bir müşteri aradı. Bizi internetten bulmuş. Beton silim ve parlatma uygulamasını gördüğünü ve çok beğendiğini söyledi. Fabrikasına o da yaptırmak istiyormuş. Biz de çok isabetli bir karar verdiğini betonun kendisi zemin olarak kullanmanın, özetle endüstriye zeminlerde en mantıklı ve de en çok tercih edilen bir uygulama olduğunu belirttik.

Özellikle ağır forklift yüklerinin trafiğinde beton parlatma uygulamasından daha sağlam bir uygulama yok. Ne kaplarsanız kaplayın zaman içinde ya kalkacak ya çizilecek içlerini kir dolacak. Evet dedi müşteri. Haklısınız kaplama istemiyorum. Artık epoksi gibi zemin kaplamalar ömrünü doldurdu. Artık betonun kendisini kullanmak daha yaygınmış dedi.

Müşteri tamam da bir demo yapın da görelim dedi. İşte işin en can sıkıcı tarafı. Demo yapmadan teklif versek olmaz mı ? Fotoğraf gönderelim. Yok hayır dedi. Tabii haklı ben de olsam fotoğraflara aldanmam. Demo isterim. Tamam dedik. Öncelikle zemin fotoğrafı istedik. Şöyle birşey geldi:

 

zeminin_ilk hali

tepsi perdahlı beton

hasarlı zemin

zemindeki oyuklar ve delikler

Fotoğraftan da anladığımız kadarı ile zemin tepsi perdah ile helikopter yapılmış. Bu beton silim uygulamalarında bizim istediğimiz bir şey. Hatta sıfır perdah, bıçaklı perdah yapılsa daha da iyi olur. Çünkü zemin ne kadar pürüzsüz ve düz ise uygulama o kadar hızlı, düşük maliyetli ve güzel olur.

Bunun yanında görülüyordu ki önemli çapta ve derinlikte oyuklar var. Tabii bunlar sadece tamirat olur.

Demo çalışması 1 gün sürdü. Demoyu yapmaktan ziyade en önemli konu yer belirleme ve elektrik problemi. Şantiyelerde her yerde elektrik yok. Ya da elektriğin olduğu yerde demo yapmak çok uygun değil. Bu sorunu çözmek için muhakkak yanınızda 2-3 çeşit fiş ve kalın 30 metre uzatma kablosu bulundurmanız gerekir.  Yoksa yarım gününüz sadece elektriği bağlamak ile geçer.

3 farklı tipte demo yaptık. Tozumazlık, yarı parlatma ve tam parlatma.  Böyle yapmamızın sebebi, farklı kullanım alanları için farklı tipte zemin ihtiyacı ve bütçeleri. Örneğin depo alanında genelde düz, tozumaz ve temiz bir zemin istenirken, ofislerde bunların yanında parlaklıkta istenebilir.

Nihayetinde demo bitti. Tamiratlar çok başarılı olmasa da 1 gün için yeterli seviyedeydi. Tamiratlar ayrı bir konudur. Onu başka bir yazı konumuzda ele alırız. İyi günler…

Otoparklar için beton parlatma lastik izi bırakmaması nedeniyle en uygun zemin çeşididir.

Otoparklar için beton parlatma lastik izi bırakmaması nedeniyle en uygun zemin çeşididir.

Ağır yüklerde sağlamlaştırılmış beton en uygun seçenektir.

Ağır yüklerde sağlamlaştırılmış beton en uygun seçenektir.

Görümü itibari ile tek parça graniti andırır. Ofisler için çok estetiktir.

Görümü itibari ile tek parça graniti andırır. Ofisler için çok estetiktir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resimdeki kodu girin *